TERENSKA NASTAVA UČENIKA TREĆIH RAZREDA
Autor: Nastja Srok, 10. 5. 2022.

Učenici trećih razreda matične škole sa svojim učiteljicama Tatjanom Debeljak, Olenom Maksimov i Sonjom Šumberac bili su 13.4.2022. godine na terenskoj nastavi u Mošćenicama i Mošćeničkoj Dragi. Evo nekih dojmova učenika sa terenske nastave.

13. travnja 2022. dogovoren je posjet Mošćenicama i Mošćeničkoj Dragi. Veselili smo se našoj prvoj terenskoj nastavi i s nestrpljenjem iščekivali dan polaska.

Vožnja autobusom od Lovrana do Mošćenica bila je kratka i ugodna. Stari grad  Mošćenice smjestio se na uzvisini iznad Mošćeničke Drage. Grad je  prepun starina i zanimljivosti. Prolazeći uskim, kamenim ulicama pokušali smo zamisliti kako je izgledao život u prošlosti. U Etnografskoj zbirci i staroj uljari vidjeli smo mnogo  starih predmeta koji su nam približili težak i skroman život i rad ljudi nekada.

U Mošćeničkoj  Dragi posjetili smo Kuću od mora. Doznali smo da je povijest mjesta vezana uz ribare i ribarstvo. Danas je Mošćenička Draga poznata po turizmu. Prelijepa šljunčana plaža privlači mnoge turiste, pa smo i mi dio slobodnog vremena proveli na njoj.

Proveli smo lijep dan u učenju i druženju.

Grupa dodatne nastave iz PID – a 3. a razreda

Na terensku nastavu krenuli smo iz Lovrana autobusom s 3. c razredom. U autobusu sam sjedila s Laurom. Obje smo gledale kroz prozor cijelim putem. Kad smo stigli u Mošćenice najprije smo marendali, a zatim smo s vodičem prošetali po starom gradu. Posjetili smo crkvu Svetog Andrije. Nakon toga išli smo u toš, mlin za masline koji je star oko 300 godina i simbol je grada. Tu smo vidjeli veliki kameni kotač koji melje masline, a potom prešu koja se koristila za pravljenje maslinovog ulja. Tu je bilo raznih posuda, ljevaka i bačvi koje su bile potrebne za proizvodnju ulja.

Zatim smo išli u Zavičajni muzej u kojemu smo vidjeli nošnje, muzičke instrumente i razne uporabne predmete (zdjele, tanjure, vrčeve, šalice, kuhače, žlice i dr.). Zanimljivo je bilo vidjeti drveno vreteno na kojemu se prela vuna za pletenje odjeće, čarapa, torbi i prekrivača. Svi su se ti predmeti spremali u drvene škrinje. Danas mi to spremamo u ormare. Vidjeli smo i ženski nakit te razne ukrase.

Izložene su bile i ribarske mreže, zvonca i oprema za ovce te alat za rad na polju (srpovi za košnju trave, vile i lopate) i za rad u vinogradu. Vidjeli smo stolarski alat i stolarski stol. Izložen je bio i mali mlin te razne posude za proizvodnju maslaca.

Poslije posjeta muzeju autobus nas je odvezao u Mošćeničku Dragu.

Kad smo stigli, prošetali smo se i pojeli sladoled. Zatim smo posjetili „Kuću od mora“. Tamo smo vidjeli sve vezano za život na moru – kako su ljudi lovili ribu, gradili brodove i dr. Izložene su bile: ribarske mreže, sidra, vrše, udice i ostali razni pribor te alat za izradu brodova. Vidjeli smo makete brodova i ormar s ladicama. Kad bih otvorila neku od ladica čuo se zvuk mora, galebova i zvuk ribarskih štapova.

Poslije razgledavanja igrali smo se još malo na mulu i marendali. Došao je autobus i vratio nas je u Lovran. Izlet mi je bio jako veseo, poučan i zanimljiv.

Anabella Bokulić 3.b

Krenuli smo iz Lovrana u Mošćenice autobusom. Po dolasku u Mošćenice najprije smo marendali.

Nakon toga išli smo u crkvu Svetog Andrije. Poslije smo išli iza crkve na Kosnicu. Od tamo je bio lijep pogled na Mošćeničku Dragu. Nakon toga išli smo u toš. Tamo su nam ispričali kako se davno radilo ulje od maslina. Kad smo završili s tošem išli smo u Zavičajni muzej. U muzeju smo vidjeli alate koje su ljudi nekad koristili.

Spustili smo se autobusom do Mošćeničke Drage. Na mulu smo čekali ulaz za „Kuću od mora“. Muzej je bio zanimljiv. Znao sam puno toga zato što idem s nonićem na ribariju.

Bilo nam je jako lijepo.

Jakov Franković-Stojanović 3.b

Dana 13. 4. 2022. godine išli smo na terensku nastavu u Mošćenice i Mošćeničku Dragu.

Okupili smo se ispred škole u 8 sati i s učiteljicom krenuli prema autobusu. Bilo nas je puno. Morali smo se podijeliti u dvije grupe. Mi smo bili u drugoj grupi pa smo čekali da se autobus vrati po nas. U autobusu sam sjedila s Martom. Kad smo stigli u Mošćenice najprije smo marendali.

Teta koja nam je bila vodič govorila nam je o jednoj obitelji koja je bila najbogatija u starom gradu. Na ulasku u stari grad teta nam je pričala o gradskim vratima koje su bile jedini ulaz u grad. Nekad su na njima bila drvena vrata koja su se po danu otvarala, a noću zatvarala i nitko nije mogao ući ni izaći. Posjetili smo župnu crkvu sv. Andrije. Crkva je veća nego naša u Lovranu. Barem sam ja stekla takav dojam.

Posjetili smo nekadašnje groblje iza crkve s kojeg se pruža predivan pogled.

Otišli smo do kuće u kojoj je toš, što znači mlin za masline. Vidjeli smo veliki okrugli kamen s okomitim postavljenim kamenim kolom. Maslinovo ulje se proizvodilo na ovaj način: na kamen su se posložile masline, potom su zavezali konja, stavili mu povez na oči kako bi konj išao u krug, a okruglasti kamen bi se vrtio i gnječio masline.

Pored Toša nalazi se kamen na kojem je nacrtan labirint. Saznali smo da su se djeca tu igrala.

Posjetili smo i Zavičajni muzej u kojemu smo kako su nekad izgledale kuhinje i narodne nošnje.

Dovršili smo posjet Mošćenicama i autobusom krenuli u Mošćeničku Dragu. Tamo nas je učiteljica najprije odvela na sladoled. Poslije sladoleda posjetili smo Kuću od mora. U njoj smo vidjeli: ribarske mreže, stari brodski motor i jedro. Pogledali smo prezentaciju kako se rade barke. Tamo smo odigrali jednu igru. Po zidu su bile male cijevi kroz koje se može pogledati i vidjeti stare slike.

Završili smo naš posjet i vratili se u Lovran u školu. Bilo mi je jako lijepo, zanimljivo i puno toga sam naučila.

Natali Peloza 3.b